12 faktů o šedivění vlasů

Osnova:
1. Hlavním viníkem je stárnutí
2. Vlasy nešednou, ale šedivé rostou
3. Běloši mají větší sklony k šedivění
4. Stres dává šedinám větší šanci
5. Slunce i kouření urychluje šedivění vlasů
6. Nedostatek vitamínů způsobuje předčasné šedivění
7. Věk, ve kterém začnete šedivět, ovlivňují hlavně geny
8. Předčasné šednutí vlasů může způsobit nemoc
9. Trhání šedivých vlasů růst dalších šedin nezpůsobí
10. Muži šedivějí dříve než ženy
11. Šedé vlasy mají i mladí lidé
12. S šedinami lze bojovat

Za každý vytržený šedý vlas vyrostou dva nové. Když se šedé vlasy začnou objevovat už v mládí, znamená to, že stárneme rychleji, než ostatní. Barvením vlasů vznikají šediny.

Toto jsou nejčastější mýty o šedivění vlasů. Povídaček o tom, proč vlasy šediví a jak s šedinami bojovat, je celá řada.

Jak je to s šedivěním vlasů doopravdy? Toto jsou fakta:

1. Hlavním viníkem je stárnutí

Není to nic překvapujícího, ale co se týče šedivění vlasů, je tohle základní fakt. Šedivé vlasy jsou zkrátka známkou přibývajících let. Platí pravidlo 50 : 50 : 50, to znamená, že 50 % populace má přibližně 50 % šedivých vlasů ve věku 50 let.

2. Vlasy nešednou, ale šedivé rostou

Každý vlas má svůj životní cyklus, od počátku růstu až po jeho vypadnutí. Tento cyklus trvá jeden až tři roky. Když starý vlas vypadne, vytvoří se nový. K tomu, aby byl barevný, je třeba spolupráce pigmentových a vlasových buněk.

S každým novým životním cyklem vlasu se ale pigmentové buňky opotřebovávají, a tak se také zvyšuje pravděpodobnost, že vyroste místo barevného vlas bílý.

3. Běloši mají větší sklony k šedivění

O barvě vlasů, respektive o tom, kdy a kolik šedin bude zdobit naši hlavu, rozhoduje také etnikum.

Běloši mají největší tendenci k šedivění vlasů, začínají šedivět už kolem 35. roku. Nejvíce náchylní jsou v tomto ohledu zrzci a zrzky. Na druhém místě jsou asiaté, u kterých se první šediny začínají většinou objevovat na prahu čtyřicítky.

Nejmenší sklony k vytváření šedin mají vlasy afro-američanů, kterých se šedivění vlasů začíná týkat průměrně ve 45 letech.

4. Stres dává šedinám větší šanci

Vypustíte občas z úst větu „Já z toho asi zešedivím.“? Doslova přes noc se to určitě nestane, pokud ale máte k dřívějšímu šedivění dispozici, stres jde šedinám pěkně naproti.

Výživa melanocytů, které jsou za barvu vlasů zodpovědné, se spolu s věkem zhoršuje a stres může celý proces urychlit. Navíc přemíra stresu nesvědčí našemu zdraví obecně, a tak je nejlepší naučit se s ním účinně bojovat.

5. Slunce i kouření urychluje šedivění vlasů

To, kdy začneme šedivět je hlavně genetická záležitost, dost toho ale můžeme ovlivnit i sami. Chcete mít co nejméně šedin? Nekuřte a chraňte vlasy před prudkým sluncem.

Ultrafialové záření i chemické látky obsažené v kouři totiž ničí volné radikály v buňkách, což vede k úbytku melanocytů. Navíc nikotin snižuje produkci melaninu.

6. Nedostatek vitamínů způsobuje předčasné šedivění

Když nemáme ve stravě dostatek vitamínů, trpí tím celé tělo, včetně vlasů. Pro ně jsou důležité hlavně vitamíny B6, B12, D, E a biotin.

Barvě vlasů svědčí strava bohatá na ryby, drůbež, vejce, mléko, zeleninu, celozrnné pečivo, oříšky i zdravé oleje.

7. Věk, ve kterém začnete šedivět, ovlivňují hlavně geny

Životní styl, dostatek vitamínů, kouření, míra stresu, ale hlavně geny. To vše ovlivňuje čas, kdy nám vlasy začnou šedivět, geny tady ale hrají prim.

Má některý z vašich rodičů nebo dokonce prarodičů na hlavě pořád více barevných než bílých vlasů? Možná se můžete radovat, je totiž možné, že jste to zdědili po nich.

8. Předčasné šednutí vlasů může způsobit nemoc

Jedná se nejčastěji o autoimunitní onemocnění či hormonální poruchy. Problémy s dřívějším šedivěním vlasů mohou mít také lidé trpící celiakií.

Pokud v důsledku nemoci či léčby (například chemoterapie) vlasy výrazně padají, může se stát, že po opětovném spuštění růstu budou mít jinou barvu. Je to ovlivněno věkem, ale také stresem, kterým nemocný člověk prochází.

9. Trhání šedivých vlasů růst dalších šedin nezpůsobí

Asi nejčastější mýtus o šedivých vlasech – vytrhnete jeden a místo něj vyrostou dva nové. Fakt je ale takový, že po vytržení vlasu zůstane na hlavě vlasový folikul. Z folikulu vyroste nový vlas. Jestli teprve začínáte šedivět, může se stát, že nový vlas bude barevný.

Na trhání vlasů ale pozor! Občas nějaký vytrhnout není problém, vytržením ale můžete poškodit folikul a nový vlas namísto vytrženého pak nemusí vůbec vyrůst. Pinzetu tak raději nechejte v šuplíku.

10. Muži šedivějí dříve než ženy

Jako by nestačilo, že chlapi plešatí. Jejich vlasy mají navíc větší sklon k šedivění, než vlasy žen. Srovnání žen a mužů ve stejné věkové kategorii ukázalo, že chlapi mají mnohem více šedivých vlasů, než jejich protějšky.

11. Šedé vlasy mají i mladí lidé

Šediny se sice pojí se stářím, zdobí ale také hlavy mladých lidí. Někteří si dokonce první šedé vlasy najdou už v pubertě, třicátníci s šedivými skráněmi nejsou nic výjimečného. Většina mužů začíná ve větší míře šedivět ještě před čtyřicítkou.

12. S šedinami lze bojovat

Barvy na vlasy, bylinky, babské rady nebo vlasová séra. Možností, jak bojovat s šedými vlasy je spousta. Můžete být příznivcem vědecky ověřených produktů nebo raději volit přírodní léčivé směsi.

Je možné zpomalit či dokonce zastavit proces šedivění. Ani navrácení barvy prošedivělým vlasům už dnes není ze světa sci-fi. Hotové zázraky dokážou séra na vlasy, které obsahují aktivní látky navracející vlasům zdraví i barvu.

Závěr

Šedé vlasy mohou být známkou životních zkušeností, ale také stáří. Mohou být sexy, ale také zbytečně zestařovat. Vždy záleží na úhlu pohledu.

Ať už je váš pohled na šediny jakýkoli, je vždy dobré znát fakta a vědět, jak se tomuto problému co nejlépe vyvarovat.

Zpět na BLOG