9 věcí, které jste o šedivých vlasech nevěděli

Osnova:
1. Jeden vlas má vždy stejnou barvu
2. Vlasy šediví dříve než vousy
3. Šedé vlasy rostou rychleji než barevné
4. Barvu vlasů ovlivňuje i životní styl
5. Svou roli hraje i etnická příslušnost
6. Za šedivění může hlavně stárnutí
7. Stres skutečně ovlivňuje barvu vlasů
8. Šedé vlasy nejsou hrubé, jen tak působí
9. Kuřáci šediví rychleji
Závěr:

Šediny nejsou a nikdy nebyly ničím výjimečným. Patři ke stárnutí stejně jako vrásky, vyhne se jim jen opravdu málokdo. Na první pohled to vypadá, že nás nemohou ničím překvapit. Věděli jste ale, že vlasy nešediví, ale šedivé rostou? Tipněte si, kdo šediví dříve, černoši, asiaté nebo běloši? A rostou podle vás rychleji vlasy bílé nebo barevné?

1. Jeden vlas má vždy stejnou barvu

Vlasy postupně nešediví, ale začnou růst šedivé. Když už začneme šedivět, jednotlivé vlasy na naší hlavě mají různé odstíny, každý jednotlivý vlas má ale celý vždy stejnou barvu. Žádný vlas nezmění svou barvu, až přirozeně vypadne, může jej nahradit vlas s menším množstvím pigmentu (nebo bílý vlas bez pigmentu).

Takže pokud nepoužíváte barvy na vlasy, nikdy na své hlavě nenajdete vlas, který bude z části barevný a z části šedivý.

2. Vlasy šediví dříve než vousy

Ať už začnete šedivět ve třiceti nebo v padesáti, vždy jako první přijdou na řadu vlasy a až pak vousy a další ochlupení.

Zpravidla začínají jako první šedivět skráně a až postupně i vlasy na celé hlavě. Úplně jako poslední šediví zátylek.

3. Šedé vlasy rostou rychleji než barevné

Jako by nestačilo, že šedé vlasy zejména u tmavších typů září jako světlušky. Ještě k tomu mají schopnost růst rychleji, než vlasy s pigmentem. Rozdíl naštěstí není výrazný, šedé vlasy rostou v průměru „jen“ o 8 % rychleji než pigmentované.

To znamená, že za šest týdnů vyroste průměrný šedý vlas o 16 milimetrů, zatímco průměrný vlas s pigmentem jen o 14,8 milimetru.

U vousů už je ale rozdíl větší! Vousy bez pigmentu rostou průměrně o 1,12 milimetru za den, zatímco barevné vousy vyrostou každý den jen o 0,47 milimetru.

4. Barvu vlasů ovlivňuje i životní styl

Příliš nehledíte na to, co jíte a zdravý životní styl vám nic neříká? Pak s největší pravděpodobností začnete šedivět dříve. Nedostatek vitamínů totiž přispívá k předčasnému stárnutí, ke kterému šedivění vlasů samozřejmě také patří.

B6, B12, biotin, vitamín D ne E – tyto vitamíny hrají v této oblasti prim. S předčasným šedivěním souvisí i nízké hladiny sérového feritinu, který uchovává v těle železo.

5. Svou roli hraje i etnická příslušnost

To, kdy začneme šedivět, je z drtivé části dáno geneticky. Svou roli tady ale hraje i to, k jakému etniku patříte. Běloši začínají šedivět nejdříve, po nich následují asiaté a nejmenší sklony k šedivění mají afro-američané. Běloši mají navíc také největší sklony k vypadávání vlasů.

6. Za šedivění může hlavně stárnutí

Genetika, etnická příslušnost, životní styl, stres. Všechny tyto faktory ovlivňují kdy a jak rychle budou naše vlasy šedivět. Tím hlavním faktorem je ale věk.

Šediny jsou zkrátka známkou stárnutí, ať už se začnou objevovat ve dvaceti nebo v padesáti. Vlasy stejně jako pleť mění postupně svou strukturu.

7. Stres skutečně ovlivňuje barvu vlasů

Historek o tom, jak někdo v důsledku leknutí nebo velkého stresu zešedivěl přes noc, je nespočet, nejsou ale založeny na pravdě.

Nicméně je prokázáno, že se stres na šedivění vlasů skutečně podílí, celý proces je ale mnohem pomalejší, než ve zmíněných historkách. Stres totiž nezpůsobuje přímo šedivění vlasů, ale významným způsobem je zapojen do mnoha zdravotních problémů, pokožku hlavy a vlasy nevyjímaje.

8. Šedé vlasy nejsou hrubé, jen tak působí

Máte pocit, že jsou vaše šediny hrubé a hůře upravitelné, než barvené vlasy? Má to dva důvody. Jako první začínají na hlavě šedivět hrubší vlasy. První šediny neuniknou naší pozornosti, a tak získáváme pocit, že jsou šedé vlasy hrubší.

Druhým důvodem jsou hormonální změny způsobující snížení produkce kožního tuku, díku čemuž jsou vlasy sušší a drsnější. K těmto změnám obvykle dochází ve stejné době jako k šedivění vlasů.

9. Kuřáci šediví rychleji

Kuřáci jdou naproti nejen nemocem, ale také předčasnému šedivění i plešatění. K šedivění mají 2,5 krát vyšší tendenci, než nekuřáci. Toxiny v cigaretách totiž poškozují vlasové folikuly.

Závěr:

Chcete s šedinami bojovat jinak než pomocí barev na vlasy? Pak se zamyslete nad svými stravovacími návyky a celkovým životním stylem. Barvu vlasů vám to sice nevrátí, ale můžete tak celý proces šedivění výrazně zpomalit.

Naopak navrátit původní barvu vlasů dokážou vlasová séra, která obsahují aktivní látky aktivující produkci melaninu. Získat zpět původní barvu vlasů už není ze světa sci-fi, stačí vybrat kvalitní výrobek a být trpělivý.

Zpět na BLOG