Jak zastavit šedivění vlasů?

Osnova:
Šediny mají i mladíci
Séra na vlasy umí zázraky
Doplňte vitamíny, zahoďte cigarety a naučte se zvládat stres
Léty prověřené babské rady
Cibulová šťáva jako lék na šediny
Černý čaj
Melasa
Rozmarýn a šalvěj
Kopřivový čaj
Závěr

Někoho to potká ve dvaceti, někoho třeba až ve čtyřiceti. Scénář je ale vždy stejný – nejdříve si najdete sem tam jeden šedivý vlas, který rychle vytrhnete. A je po problému. Pak ale začne šedivých vlasů přibývat, nejprve na skráních, pak na zátylku. Až se začnou objevovat na celé hlavě.

Šediny mají i mladíci

To, že vlas ztratí svou původní barvu a zesvětlá, je způsobeno změnou struktury vlasové kůry. Časem dochází ke ztrátě pigmentu, kterému se říká melanin. Důsledkem je postupná ztráta původní barvy vlasů, které zešediví.

Šediny jsou projevem stárnutí, rozhodně se ale nedá říci, že jsou lidé s šedinami staří. Vždyť už třicátníci mají běžně prošedivělé skráně. Někteří lidé si první šedé vlasy najdou už v pubertě. Muži jsou v tomto ohledu oproti jejich něžným polovičkám trochu v nevýhodě, průměrně totiž šediví o pár let dříve.

Věk, ve kterém začneme šedivět, ovlivňují naše geny, a také to, jak žijeme. Nezdravý životní styl, nedostatek vitamínů, hodně stresu nebo třeba kouření barvě vlasů příliš nepřispívá.

Naštěstí jde šedivění zpomalit a dokonce i zastavit!

Séra na vlasy umí zázraky

Je spousta babských rad a bylinek, které pomáhají zachovat si původní barvu vlasů. My ale začneme tím nejjednodušším a k tomu vědecky ověřeným způsobem, jak šedivění zastavit a získat zpět původní barvu vlasů či vousů.

Nejde ovšem o výrobky z kategorie „zázraky hned, nemožné na počkání“. Séra na vlasy jsou účinná, na výsledek si ale musíte chvíli počkat a připravte se také na to, že za kvalitu se platí.

Obsahují aktivní látky, které posilují pigmentační proces, zvyšují melanogenezi (syntézu melaninu a jeho přenos), dokážou redukovat škodlivý oxidační stres v koříncích vlasů a vousů a celkově posilují vlasové i vousové folikuly. Obnovují přirozený růstový proces a brání vypadávání vlasů.

Výsledkem jsou zdravé vlasy, vousy i pokožka pod nimi, které si maximálně udržují svou původní barvu a v případě šedin se k ní po čase pravidelného používání dokážou navrátit.

Aplikace je jednoduchá a první výsledky se dostaví po několika týdnech pravidelného používání.

Doplňte vitamíny, zahoďte cigarety a naučte se zvládat stres

To, jak žijeme, se odráží také na našem vzhledu. Jasně, jsou chlapi, kterým vrásky, šediny i cigareta v ruce prostě sluší. O každém se to ale rozhodně tvrdit nedá.

Strava ovlivňuje naše zdraví i vzhled, dokonce i barvu vlasů. Nedostatek vitamínů totiž působí na pigmentaci a může tak přispět k dřívějšímu šedivění. Po jejich doplnění může dojít k obnovení původní barvy.

Pokud chcete dopřát vlasům to nejlepší, zařaďte do jídelníčku potraviny, jako jsou ryby nebo vejce (obsahují hodně bílkovin a na barvu vlasů mají vliv) a potraviny s obsahem železa, vápníku, zinku nebo vitamínu B (rajčata, brokolice, maso, česnek).

Kouření je nešvar, který neškodí jen barvě vlasů, ale hlavě zdraví. Toxiny v cigaretách totiž poškozují vlasové folikuly a vlasy po něm žloutnou, stejně jako nehty.

Celkovému zdraví (nejen) vlasů škodí i stres. Jestli se často stresujete, ať už v práci nebo běžném životě, je dost možné, že začnete šedivět dříve.

Léty prověřené babské rady

Cibule, šalvěj, zázvor, černý čaj, kopřiva, melasa nebo třeba rybíz. Obyčejné suroviny, které jsou běžně k dostání a působí na barvu vlasů.

Jestli si chcete zahrát na babku bylinkářku, pusťte se do výroby domácích léčivých směsí.

Přinášíme pár tipů, jak na to:

Cibulová šťáva jako lék na šediny

Cibulová šťáva pomáhá při zánětech i infekcích. Má velmi široké využití a poradit si umí i s infekcemi, plísňovými onemocněními či parazity, kteří nepříznivě působí na vlasy a brání regeneraci vlasových folikulů.

Cibuli odšťavněte nebo rozdrťte a šťávu vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte působit asi čtvrt hodiny a pak důkladně umyjte šamponem. Účinek nečekejte ihned, celý proces je třeba opakovat při každém mytí vlasů.

Černý čaj

I černý čaj má široké využití, výborně působí na kůži i vlasy. Vylouhujte čtyři sáčky černého čaje v půl litru horké vody a tímto výluhem vlasy umyjte.

Rovnou do výluhu můžete přidat kondicionér na vlasy, budou potom lesklejší a hebké na dotek.

Melasa

Melasa obsahuje spoustu mědi, která působí proti šedivění vlasů. Navíc v ní najdeme další stopové prvky, jako železo, selen a hořčík. Maximálně bude působit, když budete několik měsíců jíst polévkovou lžíci melasy denně.

Rozmarýn a šalvěj

Obě tyto rostliny dodávají vlasům tmavý odstín a přirozeně tak zakrývají šediny. Do půl litru vody dejte půl hrnku rozmarýnu a půl hrnku šalvěje, chvíli povařte a nechejte několik hodin odstát. Směs přeceďte a používejte na opláchnutí vlasů potom, co z nich smyjete šampon. Roztok nechte působit dvacet minut a pak ho smyjte vodou. Účinky by se měly dostavit, pokud budete celou proceduru opakovat jednou týdně.

Kopřivový čaj

Kopřivový čaj můžete pít a také s ním můžete pravidelně splachovat vlasy. Doporučováno je vypít až dva šálky denně.

Závěr

Ať už se rozhodnete pro moderní a vědecky ověřená séra nebo budete věřit babským radám, vždy se vyplatí žít zdravě a boj proti šedivění vlasů či vousů podpořit důkladnou péčí o ně.

Zpět na BLOG